MODAL TEST

 Hizmetlerimiz 

Modal test çalışmaları ile yapıların titreşim şekilleri detaylı olarak incelenebilmektedir. Bu çalışmalar bazı durumlarda titreşim şeklinin incelenerek rezonans frekansları ve düğüm noktaları konusunda çalışma yapmak için, bazı durumlarda ise oluşturulan sayısal modelin korelasyon ile iyileştirilmesi için gerçekleştirilir.

 

Çekiç tahrikli modal test çalışmaları

Hızlı bir inceleme yapmak için çekiç ile darbe test hızlı bir sonuç verebilmektedir. Elde edilen sonuçlar bazen yapının yeterli tahrik edilememesi nedeniyle yüksek hassasiyete ulaşmasa bile genel olarak bilgi sağlaması açısından tatmin edici olabilmektedir.

 

Sarsıcı tahrikli modal test çalışmaları

Uygulaması çekiç yöntemine göre çok daha zahmetli olmakla birlikte sarsıcı ile tahrik verilerek yapılan modal test çalışmalarında oldukça hassas ölçümler almak mümkün olabilmektedir.

 

Modal sönüm, Mod şekli ve Doğal frekans çıkarma çalışmaları

Yapı üzerinden çeşitli noktalardan alınmış olan frekans cevap fonksiyonları işlenerek modal sönüm, mod şekli ve doğal frekanslar tespit edilmektedir.

 

FE model ile korelasyon çalışması ve model iyileştirme

Modal test ile elde edilen verilerin işlenerek sonlu elemanlar modeli ile karşılaştırılması ve deneysel sonuçlara yakınsayacak şekilde sonlu elemanlar modelinde iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilebilir.

Yeniliklerden haberdar olmak için E-Bültene Abone Olun...